History/hu

From Lazarus wiki
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

English (en) français (fr) magyar (hu) Bahasa Indonesia (id) 한국어 (ko) русский (ru)


Történelem


A Lazarus projekt gyökerei a Megido-ig nyúlnak vissza. Google csoportokból és levelezési listákból össze tudjuk szedni, hogy a Megido egy nyílt forráskódú Delphi-klón elkészítésére irányult, a Sybil forráskódjából kiindulva, ami másfelől egy OS/2-re készült Delphi-klón volt, de a tervezője korlátozottabb helyzetben volt. A Megido 1998-ban indult, de valahol 1999-ben véget is ért, egyrészt mert nem tudott igazán a középpontba kerülni, másrészt mert Sybil alapú, korlátozásokkal bíró klón volt, ami iránt nem volt túl nagy érdeklődés.

Tehát a Lazarus 1999. februárjában indult. Elsődlegesen három magánszemély alapította: Cliff Baeseman, Shane Miller, és Michael A. Hess. A három alapító közül már csak Michael A. Hess vesz részt a projektben.

Mindhárman megkíséreltek részt venni a Megido projektben, amely felbomlott. Csalódottságukban elindították saját projektjüket, a Lazarus projektet.

A következő legrégebbi tagja a csapatnak Marc Weustink. Ő 1999. augusztusában lépett be a projektbe. Marc egy "Delphi Linux-hoz" megoldást keresett (mivel akkoriban nem készített ilyet a Borland), és egyébként is érdeklődött a Linux iránt, ezért csatlakozott a Lazarus projekthez. Amikor Marc csatlakozott, a Lazarus nem volt több, mint egy üres eszköztár, és néhány statikus gtk menü elem. A szerkesztő még mindig tárgyalva volt. Marc még mindig közreműködik a mag fejlesztésében, kedvence a hibakereső interfész alprojekt. (TODO: többet?)

Őt követte Mattias Gaertner, aki 2000. szeptemberében csatlakozott. Mattias-szal a fedélzeten, a csapat nagy előrelépést hajtott végre a projekttel. Mattias portolta a synedit-et, és nagy részeket kódolt a kódeszközökből és a tervezőből.

Ezekkel a kiegészítésekkel a Lazarus kezdte kialakítani az arculatát. Három évvel később ő bővítette ki a Lazarus-t a csomagkezelő rendszerrel és sok más IDE lehetőséggel.

Micha Nelissen 2003. júniusában kezdett el közreműködni, leginkább a win32 interfészhez kapcsolódó patch-ek beküldésével. Borland C++ Builder-t használt, de más platformokba is szeretett volna betekintést nyerni. Mivel a Borland hozzáadta saját kiegészítéseit a C++-hoz, hogy támogassa a VCL-jét (vizuális komponens könyvtár), a sajátságai miatt a portabilitása meglehetősen korlátozott lett. A nyelvváltás nem igazán volt probléma, úgyhogy némi nézelődés után úgy gondolta, a Lazarus elég ígéretesnek tűnik. Akkoriban a Lazarus gtk alapú volt win32-n és linux-on egyaránt. Linux-on jól működött, de win32-n nem volt igazán megbízható. A Lazarus felhasználók egyre többen és többen igényeltek egy natív win32-es felületet és Micha beugrott segíteni a natív win32-es felület megírásában.

Vincent Snijders-nek adtak egy hivatkozást a Lazarus-hoz és FPC-hez 1999. nyarán, éppenhogy megvette linux-os számítógépét és elkezdte a thesis-t, ami matematikai szimulációkat tartalmazott Delphi-ben megírva. Követte a projektet és elsősorban a Lazarus Windows-on való futtatásával próbálkozott. Miután lediplomázott 2003-ban, több ideje volt a Lazarus-ra, és elkezdett patch-ek küldésével közreműködni a Lazarus-ban. Főleg a Lazarus Windows-on való - legalább olyan megbízható - futtathatóságával foglalkozik és a Lazarus snapshotok-kal.

Felipe Monteiro de Carvalho 2005-ben kezdett el a Lazarus-szal foglalkozni, amikor az még 0.9.6-os verziójú volt. Felipe Delphi helyettesítésére szerette volna használni Linux-on. Néhány kezdeti próbálkozása sok problémával szembesült, de nem adta fel, mert nagy lehetőséget látott benne, és úgy döntött tovább dolgozik rajta azzal a céllal, hogy egy teljesen működőképes cross-platform Delphi alternatívává alakítsa (amit úgy hisz, hogy már sikerült elérni). A közreműködés eleinte csak hibabejelentés és dokumentációk írása volt, de végső soron kódolásig jutott. Ezalatt az idő alatt elkezdett sok új felületet, beleértve a Qt 4-et, WinCE-t, fpGUI-t és a Cocoa-t. Jelenleg a TTrayIcon komponens-re, a PasCocoa kapcsolatokra, és a Windows CE felületre, a Toolbox Magazin cikkeinek írására és a Lazarus könyv írására összpontosít.

[todo: egyebek]