Installing Lazarus/pl

From Lazarus wiki
Jump to navigationJump to search

Deutsch (de) English (en) español (es) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) 日本語 (ja) 한국어 (ko) polski (pl) português (pt) русский (ru) slovenčina (sk) Tiếng Việt (vi) 中文(中国大陆) (zh_CN)

Instalowanie oprogramowania Lazarus

Przegląd

Dla osób, które po prostu chcą zainstalować Lazarusa i zacząć używać go do programowania, najłatwiejszym sposobem jest pobranie i zainstalowanie najnowszej, dość stabilnej wersji binarnej (takiej jak pakiet „.rpm” dla systemu Linux, instalator „.exe” dla systemu Windows lub obraz dysku „.dmg” systemu macOS lub pakiet instalacyjny „.pkg”).

Dla tych, którzy chcą uczestniczyć w rozwoju kompilatora lub Lazarus IDE, lub dla tych, którzy chcą mieć najbardziej aktualne narzędzia, konieczna jest instalacja z plików źródłowych.

IDE Lazarus zawiera dwie główne części:

  • LCL — biblioteka komponentów Lazarusa
  • IDE - samo narzędzie RAD

Z kolei obie te części zależą od:

  • FPC — darmowy kompilator Pascala
  • FCL - biblioteka Free Pascal Component, zawierająca większość niegraficznych komponentów używanych przez Lazarus IDE.

Wymagania systemowe Lazarusa

  1. Kompilator Free Pascal, pakiety i źródła. (*Ważne*: muszą mieć tą samą wersję/datę)
  2. Obsługiwany zestaw widżetów:
    Win32/Win64
    Można użyć natywnego API Win32 lub zestawu widżetów Qt.
    Linux/BSD
    GTK+ 2.x lub Qt : Większość dystrybucji Linuksa i *BSD już instaluje biblioteki GTK+ 2.x. Można je również znaleźć na http://www.gtk.org.
    Qt jest również obsługiwane we wszystkich dystrybucjach (jest automatycznie instalowane, jeśli wybierzesz KDE).
    macOS
    Potrzebne będą narzędzia programistyczne Apple Xcode. W przypadku wersji systemu macOS przed 10.15 (Catalina) można używać zestawów widżetów 32-bitowych Carbon lub 64-bitowych Cocoa.
    W przypadku systemu macOS 10.15 i nowszych należy użyć 64-bitowego zestawu widżetów Cocoa, ponieważ cała obsługa 32-bitów została usunięta przez firmę Apple.
    Można też używać Qt, ale wymaga to znacznie więcej wysiłku.
Zestaw widżetów Qt jest obsługiwany na platformach Linux 32/64, Win 32/64, macOS 32/64, FreeBSD 32/64, Haiku i osadzonym systemie Linux (qtopia). Aby uzyskać więcej informacji na temat instalacji Qt, zobacz artykuł Interfejs Qt.

Przewodniki dotyczące konkretnych systemów operacyjnych

  • Pamiętaj, że Free Pascal Compiler i Lazarus IDE to osobne produkty, prawie na pewno musisz zainstalować FPC, FPC Source i Lazarus (najlepiej w tej kolejności!).
  • Niektórzy zalecali używanie fpcUP updater-installer dla początkujących użytkowników Lazarusa, który instaluje jednocześnie zarówno Free Pascal jak i Lazarusa w pojedynczej strukturze podkatalogów ( ~/development ).

FreeBSD

Haiku

Linux

Zobacz: Instalowanie Lazarusa na Linuksie który obejmuje większość tego, czego potrzebujesz dla większości dystrybucji Linuksa.

  • Poleceniem uruchamiającym Lazarusa z konsoli jest startlazarus. Jeśli zainstalowałeś go z pakietu Debiana, powinieneś mieć wpis w menu Lazarusa pod Application/Programming.
  • Problem: istnieje niejasność w przypadku programu o nazwie „lazarus” z pakietu tct dostępnego dla Ubuntu.
  • W przypadku w pełni działającej instalacji Lazarusa, obecność w systemie starszych wersje kompilatora FPC, źródeł FPC lub Lazarusa także mogą stanowić problem.
  • Niektórzy polecali pierwszym użytkownikom Lazarusa użycie programu fpcUP updater-installer, który instaluje jednocześnie zarówno Free Pascal jak i Lazarusa w pojedynczej strukturze podkatalogów ( ~/development ).

Istnieją strony dotyczące konkretnych dystrybucji, ale mogą one nie być tak aktualne, jak przewodnik Instalowanie Lazarusa w systemie Linux.

Uwagi dotyczące Ubuntu/Debian Linux

  • Repozytorium testowe Debiana, w przeciwieństwie do wydań Ubuntu, często zawiera aktualną lub prawie aktualną wersję FPC i Lazarusa. Informacja zwrotna o występujących problemach jest potrzebna i doceniana; prosimy o przesyłanie komentarzy do Carlosa Lavioli <claviola@debian.org>
  • Tworzenie pakietu deb w prosty sposób — możliwym sposobem uzyskania działającej instalacji Lazarusa jest pobranie i zbudowanie własnych pakietów .deb, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w artykul Jak skonfigurować repozytorium FPC i Lazarus w systemie Ubuntu

macOS

Raspbian

Windows

Wiele instalacji Lazarusa na raz

Zobacz Wiele instalacji Lazarusa, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat posiadania więcej niż jednej wersji Lazarusa zainstalowanych w jednym systemie. Omówimy tutaj problemy, które mogą powstać w wyniku wielu instalacji Lazarusa, ponieważ mogą się one również zdarzyć podczas instalowania (aktualizacji) na poprzedniej wersji.

Rozwiązywanie problemów

Szczegółowe informacje na temat rozwiązywania problemów, które powinny (miejmy nadzieję) mieć zastosowanie na różnych platformach, można znaleźć w artykule Rozwiązywanie problemów z instalacją.

Lazarus FAQ

Strona FAQ Lazarus - Najczęściej zadawane pytania (en: Frequently Asked Questions) - jest dostępna tutaj.

Instalowanie starych wersji

Zobacz: Wskazówki dotyczące instalacji starszych wersji

Zobacz także

  • Prawdziwy szczegółowy przewodnik po kompilacji jest dostępny tutaj (pdf w j. angielskim, niestety jest już dość stary z 2010 roku, a przez to niektóre rzeczy są w nim nieaktualne).
  • Pobieranie Lazarusa.