Difference between revisions of "Lazarus Tutorial/hu"

From Lazarus wiki
Jump to navigationJump to search
m (→‎Áttekintés: magyar fordítási info hozzáadása)
Line 163: Line 163:
 
* '''Áthelyezés új függvénybe ...''': A kijelölt kódrészlet felhasználása egy új függvény létrehozásához.
 
* '''Áthelyezés új függvénybe ...''': A kijelölt kódrészlet felhasználása egy új függvény létrehozásához.
 
<div style="clear:both;"></div>
 
<div style="clear:both;"></div>
 +
 +
==== A Keresés almenü ====
 +
<div class="floatright"> [[Image:LazFindMenu_Win32_hu.png]] </div>
 +
* '''Keresés ...''': Hasonlóan a legtöbb grafikus szövegszerkesztőhöz, itt is egy megnyíló új ablakban adhatod meg a keresendő szöveget, a szokásos keresési feltételekkel.
 +
* '''Következő keresése, Előző keresése''': Értelemszerűen, az előzőleg megadott szöveg újra keresése, a megadott irányban.
 +
* '''Keresés fájlokban ...''': Szöveg keresése fájlokban: egy megnyíló új ablakban adhatod meg, hogy melyik fájlokban szeretnél az adott szövegre keresni.
 +
* '''Csere''': Hasonló a '''Keresés'''hez; a kereső ablakban adhatod meg, hogy a keresett szöveget mire szeretnéd cserélni.
 +
* '''Bővített keresés''': Úgy tudsz szövegre keresni, hogy közben változtathatod a keresett szöveget. A forráskód szerkesztő alsó sávjában adhatod meg a keresendő szöveget, és azonnal megjelennek a találatok a forráskódban kiemelve.
 +
* '''Ugrás sorhoz ...''': A kurzor mozgatása az adott sorhoz.
 +
* '''Ugrás vissza''': Ugrás az előző pozícióhoz. Minden hibára való ugráskor, az IDE elmenti az előző pozíciót, így ezzel a funkcióval mindig eggyel visszább tudsz ugrani.
 +
* '''Ugrás előre''': Ugrás a következő pozícióhoz. Visszavonja az '''Ugrás vissza''' parancsot.
 +
* '''Ugrási pont hozzáadása az előzményekhez''': Hozzáadja a jelenlegi pozíciót az ugrási történethez.
 +
* '''Ugrás a következő hibára''', '''Ugrás az előző hibára''': A fordító által generált hibalista alapján ugorhatsz a hiba helyére a forráskódban előre vagy hátra.
 +
* '''Egy szabad könyvjelző hozzáadása''': Az aktuális sor megjelölése a következő szabad könyvjelzőként, és hozzáadása a könyvjelző-listához.
 +
* '''Ugrás a következő könyvjelzőre''', '''Ugrás az előző könyvjelzőre''': Ugrás számsorrendben az előző vagy a következő könyvjelzőhöz.
 +
* '''Kód blokk másik végének megkeresése''': Ha egy '''begin''' parancson áll a kurzor, akkor a hozzátartozó '''end'''-re ugrik, és fordítva.
 +
* '''Kód blokk kezdetének megkeresése''': Annak a függvénynek a '''begin''' parancsára ugrik a kurzor, amelyiknek a belsejében éppen áll.
 +
* '''A kurzornál lévő kifejezés deklarációjának megkeresése''': A kurzornál lévő kifejezés deklarációjára ugrik. Ha a fájl, amelyikben deklarálva van nincs megnyitva, akkor megnyílik automatikusan. ([[Lazarus_IDE_Tools#Find_Declaration|További információk]])
 +
* '''A kurzornál lévő fájl megnyitása''': Megnyitja azt a fájlt, amelyiknek a neve megegyezik a kurzornál lévő névvel. Hasznos a projektben használt include és unit fájlok megnyitásához.
 +
* '''Ugrás include direktívához''': Ha a kurzor egy inkludált fájlban van, akkor oda fog ugrani, ahol a fájlhoz tartozó {$include} direktíva található.
 +
'''<div style="clear:both;"></div>
 +
* '''Azonosító referenciáinak megkeresése ...''': Előállít egy listát azokról a helyekről, ahol az adott azonosító referenciája megtalálható.
 +
* '''Azonosító átnevezése ...''': Lehetővé teszi egy adott azonosító egyidejű átnevezését a megadott hatókörben.
 +
* '''Függvénylista ...''': Előállít egy listát minden függvényről - ami az aktuális fájlban található - a deklarációjuk sorszámával együtt.
  
 
Fordítás folyamatban...
 
Fordítás folyamatban...
 
<!--Nem lefordított angol szöveg
 
<!--Nem lefordított angol szöveg
==== The Search sub-menu ====
 
<div class="floatright"> [[Image:SearchMenu.png]] </div>
 
* '''Find''': Similar to the facility in almost all graphic text editors:  a pop-up dialog box appears allowing entry of a search text string, with options such as case sensitivity, whole words, origin, scope and direction of search.
 
* '''Find Next, Find previous''': Search again for the previously entered text string, in the specified direction.
 
* '''Find in files''': Search for text string in files:  pop-up dialog with options all open files, all files in project, or all directories;  masks available for selecting file types.
 
* '''Replace''': Similar to '''Find''';  shows pop-up dialog with place to enter search text string and replacement text, and options for case sensitivity, direction etc.
 
* '''Incremental find''': Search for the string while you are entering the search string. Example: after you choose "Incremental Find" if you press "l" the first "l" will be highlighted. If then you press "a", the editor will find the next "la" and so on.
 
* '''Goto line''': Move editing cursor to specified line in file.
 
* '''Jump back''': Jump to previous position. Everytime jumping to an error or find declaration the IDE saves the current source position. With this function you can jump back in the history.
 
* '''Jump forward''': Jump to next position. Undoes a Jump back.
 
* '''Add jump point to history''': Add the current source position to the jump hsitory.
 
* '''View Jump-History''': Look at list of jump points. ([[Lazarus_IDE_Tools#Find_Declaration|More]])
 
* '''Jump to next error''', '''Jump to previous error''': Jump to the positions in the source file of the next or previous reported error.
 
* '''Set a free bookmark''': mark the current line where the cursor is located with the next available (free) numbered bookmark, and add this to the list of bookmarks. Note that a pop-up menu (obtained by right-clicking with the mouse on the appropriate line of the source file) gives a larger range of Bookmark options, allowing the number of a bookmark to be specified, or allowing the user to jump to a numbered bookmark, not just the next or previous ones.
 
* '''Jump to next bookmark''', '''Jump to previous bookmark''': Jump to next or previous bookmark in the numerical sequence.
 
* '''Find other end of code block''': If positioned on a '''begin''', finds the corresponding '''end''' or vice versa.
 
* '''Find code block start''': Moves to the '''begin''' of the procedure or function in which the cursor is placed.
 
* '''Find Declaration at cursor''': Finds the place at which the selected identifier is declared.  This may be in the same file or another file already open in the Editor;  if the file is not open, it will be opened (so if a procedure or function is declared, for example, in <u>classesh.inc </u>, this will be opened in the Editor). ([[Lazarus_IDE_Tools#Find_Declaration|More]])
 
* '''Open filename at cursor''': Opens the file whose name is selected at the cursor.  Useful for looking at <u>Include </u> files or the files containing other <u>Units </u> used in the project.
 
* '''Goto include directive''': If the cursor is positioned in a file which is <u>Included</u> in another file, goes to the place in the other file that called the <u>Include</u> file.
 
'''<div style="clear:both;"></div>
 
* '''Find Identifier References''': Produces a list of all the lines in the current file, or the current project or all attached files, in which an identifier is mentioned.
 
* '''Rename Identifier''': Allows developer to rename an identifier. A pop-up menu asks the developer to specify whether renaming is to occur in the current file only, or throughout the project, or in all open or attached files etc. You can even rename the identifier if it occurs in comments. You would use this feature, for example, if the compiler told you that an identifier already existed, so you need a new name for your own identifier.
 
* '''Procedure List''': Produces a list of all Procedures and Functions in the current file, with the line numbers where they are defined.
 
 
 
==== The View sub-menu ====
 
==== The View sub-menu ====
 
<div class="floatright"> [[Image:ViewMenu.png]] </div>
 
<div class="floatright"> [[Image:ViewMenu.png]] </div>

Revision as of 19:29, 19 April 2010

Deutsch (de) English (en) español (es) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) italiano (it) 日本語 (ja) македонски (mk) Nederlands (nl) português (pt) русский (ru) slovenčina (sk) shqip (sq) 中文(中国大陆)‎ (zh_CN) 中文(台灣)‎ (zh_TW)


Lazarus Tananyag


Itt indul a Lazarus tananyag. Nyugodtan bővítsd a saját tapasztalataiddal.

Áttekintés

Ebben a cikkben megismerheted a Lazarus felépítését, alapvető működését. Ahhoz, hogy ez minél egyszerűbb legyen, érdemes telepíteni a Lazarus magyarításokat, a

Magyar Lazarus Közösség letöltések/honosítások oldaláról!

Ennek az oldalnak az elkészítéséhez az "IDE fordítás a 0.9.28.2-es verzióhoz" honosítás lett felhasználva.

A Lazarus egy ingyenes és nyílt forráskódú fejlesztőeszköz a Free Pascal fordítóhoz, ami szintén ingyenes és nyílt forráskódú. A Lazarus IDE (képernyő kép) egy stabil és lehetőségekben gazdag programozási környezet egyedülálló grafikus és konzolos alkalmazások készítéséhez. Jelenleg a Lazarus Linux-on, Mac OS X-en és Win32-n fut és egy testre szabható forráskód szerkesztőt, vizuális form tervezőt, csomagkezelőt, hibakeresőt és a Free Pascal-lal való teljes GUI integrációt kínál.

Első lépések - Ez első Lazarus programod!

(Köszönet User:Kirkpatc-nek)

Szerezd meg, telepítsd (A Lazarus telepítése) és indítsd el a Lazarus-t, amely elérhetővé teszi egyúttal a Free Pascal fordítót is.

Néhány ablak fog megjelenni az asztalon: a főmenü felül, az Objektum felügyelő a bal oldalon a Lazarus Forráskód szerkesztő a legnagyobb területen, és egy előre elkészített Form1 című ablak a forráskód szerkesztő mögött.

A felső menüablakban, a menüsor alatt található egy sor lapfül. Ha nem a 'Standard' lap van kiválasztva, klikkelj rá az egérrel. Majd keresd meg a 'Button' (gomb) ikont (egy téglalap OK felirattal), és klikkelj rá az egérrel. Ezután klikkelj a Form1-re, a közepétől egy kicsit balra. Egy 'Button1' feliratú gomb fog megjelenni. Most újra klikkelj a 'Standard' lap 'Button' ikonjára, és helyezz el egy újabb gombot a Form1-en, most a közepétől egy kicsit jobbra: egy 'Button2' feliratú gomb jelenik meg.

Most klikkelj a 'Button1'-re, hogy kiválaszd. Az Objektum felügyelő meg fogja jeleníti a Button1 objektum tulajdonságait. A felső részben található a 'Caption' tulajdonság, a megjelenített 'Button1' értékkel. Klikkelj rá a beviteli mezőre, és írd át a 'Button1'-et 'Klikklej rám'-ra. Ha ENTER-t nyomsz vagy egy másik beviteli mezőre klikkelsz, láthatod, hogy a Form1-en lévő Button1 felirata megváltozik 'Klikkelj rám'-ra. Most klikkelj az Események fülre az Objektum felügyelőben, hogy láthasd a különböző eseményeket, amelyeket a gombhoz lehet rendelni. Ezek: OnClick, OnEnter, OnExit stb. Válaszd ki az OnClick-hez tartozó beviteli mezőt; egy '...' feliratú gomb fog megjelenni. Amikor erre klikkelsz, automatikusan a Forráskód szerkesztőbe kerülsz, és a kurzor a következő kódrészleten belül lesz:

<delphi> procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); begin

 { most írd be: }    Button1.caption := 'Klikkelj rám újra'; 

end; </delphi>

Nyomd meg az F12-t, hogy visszakerülj a Form1 szerkesztőablakába, a Forráskód szerkesztőből.

Most szerkeszd a Button2 tulajdonságait: klikkelj a Button2 feliratú gombra, hogy megjelenjenek a tulajdonságai az Objektum felügyelőben. Változtasd meg a Caption tulajdonságát 'Kilépés'-re. Most válaszd ki az Események fület, és klikkelj az OnClick melletti beviteli mezőre, majd a '...' gombra, és a Forráskód szerkesztőbe kerülsz a következő kódrészletbe:

<delphi> procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject); begin

 { most írd be: }   Close;

end; </delphi>

Most mentsd el a munkádat (ments gyakran!!) a Projekt -> Projekt mentése másként menüponttal, majd add meg a fájlnevet: pl. projekt1.pas

Nyomd meg újra az F12-t, hogy a Form1 szerkesztőablakába kerülj. Most már készen állsz a fordításra. Ennek a legegyszerűbb módja a Projekt -> Futtatás kiválasztása a felső menüből, vagy az F9 megnyomása. Így először le lesz fordítva a program, majd összefűzve, és futtatva.

Az Üzenetek szöveges ablak fog megjelenni mindenféle fordítási információval, de nemsokára a Form1 megjelenik a rácspontok nélkül. Ez az alkalmazásod fő ablaka, várva, hogy megnyomd a gombokat, vagy bármi mást csinálj vele.

Próbálj meg ráklikkelni a 'Klikkelj rám' feliratú gombra. A gomb felirata meg fog változni 'Klikkelj rám újra'-ra. Ha még egyszer ráklikkelsz, már nem változik meg a felirata.

Most klikkelj a 'Kilépés' feliratú gombra. Az ablak be fog záródnia és a program kilép. Az eredeti Form1 szerkesztőablak megnyílik újra a rácspontokkal, készen állva a további szerkesztésre.

Második menet

Nyisd meg újra a mentett projektedet. A Form1 ablakban klikkelj a 'Klikkelj rám' gombra (Button1), hogy jelöld ki. Válaszd ki az Események fület az Objektum felügyelőben, klikkelj az OnClick esemény beviteli mezőjébe, majd a megjelenő '...' gombra, hogy újra a megfelelő kódrészletbe kerülj.

Szerkeszd át a kódot ezek szerint:

<delphi> procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); { Használd a Tag tulajdonságot, 0-ra, majd 1-re való állításával } begin

 if Button1.Tag = 0 then
 begin
   Button1.Caption := 'Klikkelj rám';
   Button1.Tag := 1;
 end
 else
 begin
   Button1.Caption := 'Klikkelj rám újra';
   Button1.Tag := 0;
 end;

end; </delphi>

Mentsd a munkádat, fordítsd le és futtasd a programot. A bal oldali gombon most a két felirat fog váltakozni minden klikkeléskor.

A többi már rajtad múlik!

Ha jobban szeretnél konzolos vagy szöveges Pascal programokat írni (például kezdő Pascal kurzust folytatsz, vagy programokat kell írnod batch módhoz, vagy rendszer-közeli használathoz), akkor is használhatod a Lazarus-t a szerkesztéshez, fordításhoz és futtatáshoz. Ideális környezetet teremt a Pascal programozáshoz. Lásd: Szöveges módú Pascal.

A szerkesztő

Amikor először futtatod a Lazarus-t, egy sor különálló ablak fog megjelenni az asztalodon.

Az első címe, ami az asztal felső részén helyezkedik el Lazarus IDE vXXXXXX - project1 (ami az éppen megnyitott projekt neve szerint fog változni). Ez a fő vezérlő ablak, amely a főmenüt és a komponens palettát tartalmazza.

LazMain Win32 hu.png

A címsor alatt található a főmenü, a szokásos menüpontokkal, és néhány Lazarus-specifikus menüvel. Ez alatt néhány gomb (ami bizonyos menüpontok gyors elérésére szolgál) és a komponens paletta.

A főablak alatt, balra fog megjelenni az Objektum felügyelő:

LazObjInsp Win32 hu.png

Az objektum felügyelőtől jobbra a Forráskód szerkesztő:

LazSrcEditor Win32 hu.png

Továbbá egy kisebb ablak a forráskód szerkesztő fölött (ez a Form tervező):

LazForm1 Win32 hu.png

Ha ez nem látszik azonnal, megjelenítheted az F12 gombbal, ami a Forráskód szerkesztő és a Form tervező közötti átváltásra szolgál. A Form ablak az az ablak, ahol az alkalmazásod felületét fogod tervezni, a Forráskód szerkesztő pedig az, ahol az alkalmazásodhoz tartozó kódot. Az Objektum felügyelő működésének részletesebb leírása a Komponens paletta leírása után következik.

Amikor egy új projektet kezdesz (vagy először indítod el a Lazarus-t) egy alapértelmezett Form fog létrejönni, ami egy ablakból áll, rajta a komponensek elhelyezését segítő rácspontokkal, valamint az ablak címsorában megszokott gombokkal. Ha a Form-on belülre kattintasz, megjelennek a Form tulajdonságai az Objektum felügyelőben.

További ablakok, amelyek megjelenhetnek a munkád során: a Projekt felügyelő, ami a projektedhez felhasznált fájlok részleteit tartalmazza, valamint lehetőséget nyújt új fájlok hozzáadásához és fájlok törléséhez a projektből; az Üzenetek ablak, ami a fordító üzeneteit, hibákat, jelentéseket tartalmaz a projekteddel kapcsolatosan; ha a Lazarus egy terminál ablakból lett elindítva, az eredeti terminál látható marad, és a részletes fordítói információk oda fognak kerülni.

A főmenü

A fő menüsor a következő elemeket tartalmazza: Fájl Szerkesztés Keresés Nézet Projekt Futtatás Csomag Eszközök Környezet Ablak Súgó

Megszokott módon, a menüpontok kiválaszthatók az egérrel, vagy az Alt+F lenyomásával.

A Fájl almenü

LazFileMenu Win32 hu.png
  • Új unit: Egy új unit fájl létrehozása (Pascal forrás).
  • Új form: Egy új form létrehozása: mind a vizuális, mind a Pascal forrás hozzá lesz rendelve a projekthez.
  • Új ...: Egy listából választhatod ki, hogy milyen típusú dokumentumot szeretnél létrehozni.
  • Megnyitás ...: Egy létező fájl megnyitása.
  • Visszaállítás: A fájl minden változásának elvetése, és visszaállítása az eredeti állapotra.
  • Legutóbbi megnyitása ...: A legutóbb szerkesztett dokumentumok listájából egy fájl megnyitása.
  • Mentés: Az aktuális fájl elmentése az eredeti fájlnévvel. Ha nincs neve, a rendszer kérni fog egyet tőled (mint a Mentés másként ... esetén).
  • Mentés másként ...: Megadhatod, hogy hová és milyen néven szeretnéd menteni az aktuális fájlt.
  • Minden mentése: Minden, a szerkesztőben megnyitott fájl mentése.
  • Bezárás: Az aktuális fájl bezárása.
  • Minden szerkesztett fájl bezárása: Minden, a szerkesztőben megnyitott fájl bezárása. Rákérdez, hogy mented-e a változásokat.
  • Könyvtár tisztítása ...: Egy párbeszédablakban megadhatod, hogy milyen szűrők alapján töröljön fájlokat a Lazarus egy adott könyvtárból. Hasznos a .bak és egyéb régről maradt fájlok törléséhez.
  • Nyomtatás ...: A rendszernyomtató használata a kijelölt fájl kinyomtatásához. Ez a menü elem nem jelenik meg alapértelmezetten; telepítened kell alapértelmezetten a $Lazdir/components/printers/design/printers4lazide.pas-t és újra kell fordítanod az IDE-t.
  • Újraindítás: A Lazarus újraindítása - hasznos, ha a fájlok reménytelenül összekeveredtek!
  • Kilépés: Kilépés a Lazarus-ból, rákérdez a szerkesztett fájlok mentésére.

A Szerkesztés almenü

LazEditMenu Win32 hu.png
  • Visszavonás: A legutolsó szerkesztési művelet visszavonása (csak a forráskód szerkesztőben működik).
  • Újra: A Visszavonással visszavont művelet újra-végrehajtása.
  • Kivágás: A kijelölt szöveg vagy egyéb elem törlése, és vágólapra helyezése.
  • Másolás: A kijelölt szöveg másolása a vágólapra.
  • Beillesztés: A vágólap tartalmának beillesztése a kurzor pozíciójától kezdődően. Ha éppen van kijelölve szöveg, akkor az felülíródik a vágólap tartalommal.
  • Kijelölt szöveg behúzásának növelése: A kijelölt szöveg behúzásának növelése a beállított értékkel (Környezet -> Beállítások -> Szerkesztő -> Általános -> Behúzás és tabulátorok). Ez hasznos a Pascal kód formázásához, mivel így jobban átláthatóvá teheted a programod szerkezetét.
  • Kijelölt szöveg behúzásának csökkentése: A kijelölt szöveg behúzásának csökkentése a beállított értékkel.
  • Kijelölt szöveg körbezárása ...: Egy megnyíló ablakban adhatod meg, hogy milyen kifejezésekkel szeretnéd körbezárni a kijelölt kódrészletet (begin ... end; try ... except; try ... finally; repeat ... until; { ... } stb.).
  • Kijelölt szöveg megjegyzéssé alakítása: Megjegyzéssé alakítja a kijelölt szöveget, minden sor elé // -t helyezve.
  • Kijelölt szöveg kikommentezése: A komment jelek eltávolítása.
  • Megjegyzés be-/kikapcsolása: A kijelölt kódrészlet elé helyezi a komment ( // ) jeleket, ha nincsenek előtte, illetve eltávolítja őket, ha ott vannak.
  • $IFDEF beillesztése ...: {$IFDEF} fordítói direktíva beillesztése, amelynek a szerkezetét egy megnyíló ablakban lehet meghatározni.
  • Kijelölt szöveg rendezése ...: Sorok (vagy kifejezések vagy bekezdések) redezése ábécé rendbe; megadható, hogy növekvő vagy csökkenő sorrendben, illetve, hogy érzékeny legyen-e kis-/nagybetűre. Hasznos lehet pl. listák, függvények rendezéséhez.
  • Kijelölt szöveg nagybetűsre alakítása: A kijelölt szöveget nagybetűsre alakítja.
  • Kijelölt szöveg kisbetűsre alakítása: A kijelölt szöveget kisbetűsre alakítja.
  • Tab-ok cseréje szóközökre a kijelölt szövegben: A kijelölt szöveg minden TAB karakterét kicseréli a beállított mennyiségű szóközre (Környezet -> Beállítások -> Szerkesztő -> Általános -> Behúzás és tabulátorok).
  • Sorok tördelése a kijelölt szövegben: Ha bármelyik sor hosszabb 80 karakternél, illetve a beállított sorhossznál (Környezet -> Beállítások -> Szerkesztő -> Megjelenés -> Margó és hasábköz -> Jobb margó), akkor a sort megtöri a kifejezés határánál.
  • Kijelölés ...: Lehetővé teszi kódrészletek kijelölését bizonyos feltételek alapján.
  • Beszúrás karaktertáblából: Lehetővé teszi a billentyűzeten nem megtalálható karakterek beszúrását.
  • Szöveg beszúrása: Egy felugró menüből kiválasztható szabványos szövegek beszúrására ad lehetőset. Ilyenek pl.: CVS kulcsszavak, GPL megjegyzés, felhasználó neve, vagy a jelenlegi dátum és idő.
  • Kód kiegészítése: Kiegészíti a kurzornál lévő kódot. Tartalomérzékeny és rengeteg időt lehet megtakarítani vele. Például osztályokat, illetve azok tulajdonságait hozhatod létre, függvények implementációt szúrhatod be, vagy nem deklarált, de felhasznált változók deklarációját hozhatod létre vele. Lásd Lazarus IDE eszközök.
  • Áthelyezés új függvénybe ...: A kijelölt kódrészlet felhasználása egy új függvény létrehozásához.

A Keresés almenü

LazFindMenu Win32 hu.png
  • Keresés ...: Hasonlóan a legtöbb grafikus szövegszerkesztőhöz, itt is egy megnyíló új ablakban adhatod meg a keresendő szöveget, a szokásos keresési feltételekkel.
  • Következő keresése, Előző keresése: Értelemszerűen, az előzőleg megadott szöveg újra keresése, a megadott irányban.
  • Keresés fájlokban ...: Szöveg keresése fájlokban: egy megnyíló új ablakban adhatod meg, hogy melyik fájlokban szeretnél az adott szövegre keresni.
  • Csere: Hasonló a Kereséshez; a kereső ablakban adhatod meg, hogy a keresett szöveget mire szeretnéd cserélni.
  • Bővített keresés: Úgy tudsz szövegre keresni, hogy közben változtathatod a keresett szöveget. A forráskód szerkesztő alsó sávjában adhatod meg a keresendő szöveget, és azonnal megjelennek a találatok a forráskódban kiemelve.
  • Ugrás sorhoz ...: A kurzor mozgatása az adott sorhoz.
  • Ugrás vissza: Ugrás az előző pozícióhoz. Minden hibára való ugráskor, az IDE elmenti az előző pozíciót, így ezzel a funkcióval mindig eggyel visszább tudsz ugrani.
  • Ugrás előre: Ugrás a következő pozícióhoz. Visszavonja az Ugrás vissza parancsot.
  • Ugrási pont hozzáadása az előzményekhez: Hozzáadja a jelenlegi pozíciót az ugrási történethez.
  • Ugrás a következő hibára, Ugrás az előző hibára: A fordító által generált hibalista alapján ugorhatsz a hiba helyére a forráskódban előre vagy hátra.
  • Egy szabad könyvjelző hozzáadása: Az aktuális sor megjelölése a következő szabad könyvjelzőként, és hozzáadása a könyvjelző-listához.
  • Ugrás a következő könyvjelzőre, Ugrás az előző könyvjelzőre: Ugrás számsorrendben az előző vagy a következő könyvjelzőhöz.
  • Kód blokk másik végének megkeresése: Ha egy begin parancson áll a kurzor, akkor a hozzátartozó end-re ugrik, és fordítva.
  • Kód blokk kezdetének megkeresése: Annak a függvénynek a begin parancsára ugrik a kurzor, amelyiknek a belsejében éppen áll.
  • A kurzornál lévő kifejezés deklarációjának megkeresése: A kurzornál lévő kifejezés deklarációjára ugrik. Ha a fájl, amelyikben deklarálva van nincs megnyitva, akkor megnyílik automatikusan. (További információk)
  • A kurzornál lévő fájl megnyitása: Megnyitja azt a fájlt, amelyiknek a neve megegyezik a kurzornál lévő névvel. Hasznos a projektben használt include és unit fájlok megnyitásához.
  • Ugrás include direktívához: Ha a kurzor egy inkludált fájlban van, akkor oda fog ugrani, ahol a fájlhoz tartozó {$include} direktíva található.
  • Azonosító referenciáinak megkeresése ...: Előállít egy listát azokról a helyekről, ahol az adott azonosító referenciája megtalálható.
  • Azonosító átnevezése ...: Lehetővé teszi egy adott azonosító egyidejű átnevezését a megadott hatókörben.
  • Függvénylista ...: Előállít egy listát minden függvényről - ami az aktuális fájlban található - a deklarációjuk sorszámával együtt.

Fordítás folyamatban...